biuro podróży last minute wycieczki
biuro podróży
szybki kontakt biuro podróży Greland Tour

Biuro Podróży
GRELAND TOUR - Szczecin

SALON SPRZEDAŻY:
Aleja Wojska Polskiego 14
70-471 Szczecin

tel.     (91) 434-51-35
tel. kom 881 345 135

tel/fax (91) 434-51-35
biuro@grelandtour.com.pl

Biuro Podróży
GRELAND TOUR - Słupsk

ul. Tuwima 12
(obok drogerii Rossmann)
76-200 Słupsk

tel. (59) 840-19-99
fax (59) 840-19-99
slupsk@grelandtour.com.pl

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej. Jak działa? Przykłady na podstawie doświadczeń mieszkańców Szczecina i nie tylko.


Plany, planami a życie pisze własne scenariusze…

Bardzo często plany wakacyjne robimy z dużym wyprzedzeniem. Pozwala nam to zaoszczędzić nawet do kilkunastu procent wartości wycieczki w stosunku do regularnych ofert biur podróży. Duża część osób odkłada fundusze na wymarzoną wycieczkę przez bardzo długi czas. Koszty jakie zostaną utracone z przyczyn niezależnych od nas, mogą być naprawdę wysokie. W tej sytuacji warto zastanowić się nad ubezpieczeniem przed utratą tej sumy. W tym wypadku ubezpieczenie kosztów rezygnacji jest rozsądnym sposobem na uniknięcie strat finansowych, gdy z przyczyn niezależnych od Ciebie, nie możesz odbyć podróży lub jesteś zmuszony zakończyć ją wcześniej, niż została zaplanowana. Wykupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji możesz być spokojny o zwrot poniesionych wydatków. Czemu to ubezpieczenie jest takie istotne?


Mieszkańcy Szczecina opowiadają „Straciłam pieniądze, które odkładałam na wymarzony wyjazd od wielu lat. A wystarczyło wykupić ubezpieczenie za kilkadziesiąt złotych…”


Odpowiedź na pytanie z końca poprzedniego paragrafu uzyskamy, zapoznając się z historią dwójki mieszkańców Szczecina. Pani Alina wraz mężem szykowali się na swój wymarzony wyjazd do Włoch od blisko dziesięciu lat. Była to przeciętna rodzina, która, aby móc zrealizować swoje marzenie o podróży do Italii, musiała odkładać miesiąc w miesiąc każdy zaoszczędzony grosz. Mąż Pani Aliny pracował jako hydraulik, ona sama od blisko roku czasu była bezrobotna. Jednak po wielu latach wreszcie przyszedł moment, w którym oboje uznali, że skrzętnie odkładana suma pieniędzy starczy im na wymarzony wyjazd. Nie zastanawiając się długo, udali się do biura podróży, w którym ekspresowo wybrali ofertę, o jakiej marzyli od dawna. Wyjazd miał nastąpić za miesiąc. Z każdym dniem ekscytacja zbliżającą się podróżą wzrastała. Został niespełna tydzień do wyjazdu, gdy Pani Alina otrzymała niespodziewaną wiadomość. Otóż dostała propozycję pracy w jednej z korporacji, jako sekretarka, co wiązało się również z bardzo przyzwoitymi zarobkami. Było jednak jedno ale. Otóż pracę miała rozpocząć jeszcze w tym samym tygodniu, w którym otrzymała propozycję, co wiązało się brakiem możliwości wyjazdu na wymarzony urlop. Pani Alina, przez dwa dni, bez przerwy zastanawiała się, co ma zrobić w takiej sytuacji, jednak propozycja pracy była zbyt atrakcyjna żeby ją odrzucić. Mąż Pani Aliny postanowił, że sam nigdzie nie pojedzie, więc oboje zrezygnowali z wyjazdu. Koniec, końców ze względu na bliski termin wyjazdu biuro podróży organizujące wyjazd potrąciło 90% wpłaconej sumy. Pani Alina długo nie mogła pogodzić się z sytuacją, w której pozbawiła zarówno siebie jak i męża możliwości wzięcia udziału w wymarzonej podróży. Bardzo długo odkładali każdy grosz, aby spełnić swoje marzenie a wystarczyło tylko wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji i wszelkie koszty poniesione z wyjazdem zostałyby parze zwrócone. Kto o tym jednak myślał w momencie, gdy spełniały się ich marzenia? Na pewno nie nasza Pani Alina, która owszem pamięta, że sprzedawca proponował jej ubezpieczenie kosztów rezygnacji, ale w tamtym momencie nie miała do tego głowy. Pocieszające jest to, że Pani Alina szybko zaaklimatyzowała się w nowym otoczeniu, miała dobrą pracę i niezłe zarobki, które w perspektywie dużo krótszego czasu niż to miało miejsce poprzednim razem, pozwoliły jej na nowo myśleć o swoich podróżniczych marzeniach.


Poznaj ogólne zasady, w których ubezpieczenie kosztów rezygnacji ma zastosowanie.


Powyższy przykład Pani Aliny powinien przekonać każdego, że ubezpieczenie kosztów rezygnacji jest bardzo istotnym elementem planowanego wyjazdu.

OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), które stanowią integralną część zakupionej polisy ubezpieczeniowej, jasno określają, w jakich przypadkach możesz ubiegać się o odszkodowanie. Z ubezpieczenia kosztów rezygnacji (w zależności od wybranej opcji) możesz skorzystać w momencie:
- śmierci, Twojej lub bliskiej Tobie osoby (partner, współmałżonek, rodzice, teściowie, dzieci i wnuki), która nastąpi nie wcześniej niż 30 dni przed datą rozpoczęcia podróży,
- nieszczęśliwego wypadku, nagłej choroby Twojej lub członka rodziny,
- przedwczesnego porodu,
- szkody w mieniu, takiej jak pożar, powódź czy kradzież z włamaniem,
- utraty pracy, lub podjęciu pracy, kiedy decydujesz się na wakacje będąc zarejestrowanym w Urzędzie Pracy, jako bezrobotny i pracę podejmować będziesz w czasie, kiedy planowałeś wcześniejszy wyjazd.


Jednak trzeba zwrócić również uwagę na to, kiedy ubezpieczenie kosztów rezygnacji nie będzie miało zastosowania. Są to przypadki:
- odwołania lub przerwania imprezy turystycznej przez organizatora,
- upadłości organizatora,
- sytuacje, gdy istniały wcześniejsze lekarskie przeciwwskazania abyś odbył podróż,
- zadośćuczynienia za doznany ból, cierpienia fizyczne i moralne, jakie poniesiesz w związku z tym, że Twój wakacyjny wyjazd nie doszedł do skutku, o czym znana już nam Pani Alina boleśnie się przekonała :-)

Pamiętaj, że umowę o ubezpieczenie kosztów rezygnacji musisz podpisać najpóźniej 7 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej (choć najlepiej zrobić to zawsze od razu), ale nie później, niż 1 dzień przed jej rozpoczęciem.


Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji możesz zakupić w wielu placówkach na terenie Szczecina. Jednym z takich miejsc jest nasze biuro podróży. Zapraszamy na naszą stronę www.grelandtour.com.pl lub zadzwoń 881 345 135. Zapraszamy!


Agencja Kreatywna Ozon strony internetowe www kreacja identyfikacja wizualna logotypy logo lublin warszawa kraków wroclaw poznan