PERŁY WIELKOPOLSKI + CZĘSTOCHOWA+ OJCOWSKI PARK NARODOWY

Terminy: 28.07-02.08.2020
               25.08-30.08.2020
               15.09-20.09.2020

Ramowy program zwiedzania:

Dzień 1
Zbiórka uczestników imprezy w Szczecinie ok. godziny 06.00 i wyjazd do Gniezna. Przyjazd do Gniezna ok. godziny 10.00. Zwiedzanie miasta: Wzgórze Lecha, gnieźnieńska katedra, Drzwi Gnieźnieńskie i Muzeum Archidiecezjalne.Po zakończeniu zwiedzania Muzeum przerwa na obiad. Następnie przejdziemy się Traktem Królewskim w czasie którego zobaczymy m.in.: pomniki pierwszych koronowanych władców Polski, figurki “Królików” nawiązujących do historii miasta, deptak na ul. Chrobrego, budynek Starego Ratusza, Rynek znajdujący się na tzw.” Wzgórzu Panieńskim”, Kościół Wniebowzięcia NMP (z zewnątrz), pomnik dębu, Dolinę Pojednania, ulicę Podgórną, XIX-wieczny budynek sądu oraz ulicę Tumską z secesyjnymi kamienicami. Po zakończeniu zwiedzania czas wolny na Rynku. Ok godziny 19.00 przejazd do obiektu hotelarskiego, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2
Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Kórnika. Zwiedzanie zamku w Kórniku – zabytkowej rezydencji rodów Górków i Działyńskich. Historia zamku sięga pierwszej połowy XV wieku, zaś jego obecną postać zawdzięczamy Tytusowi Działyńskiemu i przebudowie z połowy XIX wieku w stylu neogotyku angielskiego. Zamek położony jest w pobliżu Jeziora Kórnickiego, na wyspie otoczonej fosą. Sąsiaduje z arboretum kórnickim znajdującym się pod zarządem Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Obecnie zamek jest siedzibą jednostki Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej. W swych murach kryje jedną z najbogatszych bibliotek w Polsce założoną przez Tytusa Działyńskiego oraz, wspaniałe wnętrza mieszkalne udostępniane gościom. W zamku przechowywane są najcenniejsze rękopisy i stare druki, prezentowane są XIX-wieczne wnętrza mieszkalne oraz zbiory pamiątek narodowych i rodzinnych (pamiątki po Działyńskich i Zamoyskich).

Następnie przejazd do Rogalina. Zwiedzanie barokowego zespołu pałacowo – parkowego Raczyńskich: Pałacu, Wozowni, Ogrodu Francuskiego, Parku Angielskiego z polaną słynnych dębów. Malowniczy ogród i park rozciągający się na dużej powierzchni idealnie nadaje się na niedzielne spacery i przechadzki. Oddalając się od pałacu można dojść do pomnika przyrody, Dębów Rogalińskich. Skupisko dębów liczy sobie około 2000 drzew, z których najsłynniejsze Lech, Czech i Rus liczą sobie po 1000 lat. Romantyczny park z licznymi alejkami, pięknymi rzeźbami, doskonale utrzymaną roślinnością jest idealnym miejscem do odpoczynku. Po zakończeniu zwiedzania przerwa na obiad. Następnie przejazd do Lichenia Starego. Zwiedzanie starej części Sanktuarium (wersja kompleksowa około 2,5 – 3 godz.): grobowiec Tomasza Kłosowskiego, Mikołaja Sikatki, kaplica Krzyża św, ważniejsze kaplice i pomniki oraz kościół św. Doroty, który w latach 1858-2006 był głównym kościołem sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym. W tym okresie znajdował się w niej obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Kościół św. Doroty w Licheniu Starym został ufundowany przez rodzinę Kwileckich. Następnie zwiedzamy Bazylikę – największą świątynię w Polsce, znajdująca się na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Również zwiedzimy las grąblińki. Na kilku hektarach dawnej puszczy sosnowej znajdują się miejsca objawień Matki Bożej oraz połączone alejkami stacje Drogi krzyżowej. W 1850 r. doszło tu do pamiętnych objawień. Matka Boża ukazała się tu pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Zwiedzanie zakończymy przy Licheńskim źródełku. Po zakończeniu zwiedzania przejazd do obiektu hotelarskiego, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3
Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Łodzi. zwiedzanie miasta. Spacer ulicą Piotrkowską, która jest jednym z najdłuższych deptaków Europy, a wzdłuż niego możemy podziwiać eklektyczne i modernistyczne kamienice z XIX i XX wieku, Aleję Gwiazd, Ławeczkę Tuwima czy Fortepian Rubinsteina. W dawnych pałacach i willach fabrykantów mają swoje siedziby placówki kulturalne. Zobaczymy Muzeum Miasta Łodzi, który mieści się w pałacu Izraela Poznańskiego oraz centrum handlowo-usługowe „Manufaktura”. Również zwiedzimy Muzeum Fabryki. Po zakończeniu zwiedzania przerwa na obiad, czas wolny. Ok godziny 17.00 wyjazd do obiektu hotelarskiego w okolicach Częstochowy, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4
Śniadanie, przejazd do Częstochowy ok. godziny 09.00. Zwiedzanie klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze: m.in. Bazylika z Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Klasztor posiada niezwykłą historię m.in. obronił się przed Szwedami w 1655 roku w czasie potopu szwedzkiego. Obecnie jest to największe w Polsce i jedno z największych na świecie centrów pielgrzymkowych. Obiadokolacja w Częstochowie. Spacer po mieście. Zobaczymy kościół Św. Jakuba, kościół Św. Zygmunta, Bazylikę Archikatedralną Świętej Rodziny, Ratusz oraz odwiedzimy Muzeum Zapałek. Powstało w 1882 roku i było pierwszą fabryką zapałek na ziemiach polskich. W muzeum możemy m.in. podziwiać sprawną zabytkową linię technologiczną (fabryka cały czas produkuje zapałki) oraz stałą ekspozycję w dwóch salach wystawowych. Jest to jedyne muzeum produkcji zapałek w Europie. Muzeum należy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Po zakończeniu zwiedzania czas wolny. Powrót do obiektu hotelarskiego, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5
Śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd na całodniową wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Obejmuje środkową część Doliny Prądnika i fragment Doliny Sąspowskiej wraz z otaczającymi je wzniesieniami. Na terenie parku występują formy krasowe (ostańce, jaskinie, doliny krasowe, wąwozy itp.), które powstały w wyniku procesu krasowienia – woda zawierająca dwutlenek węgla rozpuściła wapienne skały. W przeszłości, obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej wielokrotnie stanowił dno morza. W okresie jury znajdował się tam płytki zbiornik, w którym osadziły się grube warstwy wapieni. Sprzyjające warunki klimatyczne panujące wówczas na tym terenie (duża ilość opadów i wysoka temperatura), przyczyniły się do powstania malowniczej rzeźby krasowej, którą możemy podziwiać dzisiaj m.in. w Ojcowskim Parku Narodowym. Park, jak i cała wyżyna są obszarami unikatowymi w skali całego kraju. Spacer po parku, zobaczymy Maczugę Herkulesa Jest to wapienny ostaniec o pionowych ścianach mający 25 m wysokości. Ciekawie prezentuje się również Brama Krakowska będąca naturalną bramą skalną zbudowaną z 15-metrowych bloków jurajskich wapieni. W przeszłości wiódł przez nią szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Przejdziemy się doliną Prądnika do Jaskini Ciemnej, która jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce (pierwsze ślady człowieka w jaskini pochodzą sprzed ok. 125 tys. lat). Również odwiedzimy ruiny zamku w Ojcowie oraz zamek w Pieskowej Skale, który jest zaliczany do czołówki zabytków polskiego odrodzenia. Twierdza, podobnie jak Zamek w Ojcowie, była częścią łańcucha obronnego Orlich Gniazd. Ufundowana została również przez Kazimierza Wielkiego. Jednym z głównych zadań Zamku w Pieskowej Skale było bronienie drogi handlowej biegnącej z Krakowa na Śląsk. Po zakończeniu zwiedzani przerwa na obiad. Czas wolny – odpoczynek na terenie parku. Przejazd do obiektu hotelarskiego, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6
Śniadanie, wykwaterowanie. Wyjazd w drogę powrotną. Przejazd do Szczecina z postojami na trasie. Przyjazd do Szczecina w godzinach wieczornych, zakończenie imprezy.

Cena obejmuje:
– przejazd komfortowym autokarem;
– 5 noclegów w obiekcie hotelarskim – pokoje 2, 3 os. z łazienkami;
– 5 śniadań, 5 obiadokolacji;
– opiekę pilota/przewodnika;
– ubezpieczenie NNW;
– realizację programu zwiedzania

Cena nie obejmuje:
– wyżywienia dodatkowego;
– kosztów realizacji programu turystycznego (bilety wstępu, opłaty wejściowe, przewodnicy lokalni, opłaty lokalne). Orientacyjny koszt programu turystycznego: pakiet normalny- ok. 130 PLN/os., pakiet ulgowy- ok. 85 PLN/os. – koszt finalny uzależniony od indywidualnych ulg i zniżek;
– wydatków osobistych

CENA:
od 910 PLN/osoba

Zapisz się