POMORZE ŚRODKOWE

Ramowy program zwiedzania
Dzień 1
5:00 – zbiórka uczestników, przejazd do Czołpina.
10:00 – przejście przez SPN przez: Wydmy Ruchome, Latarnię Morską.
15:00 – przejazd do Smołdzina.
15:15 – obiad regionalny “Gościniec u Bernackich” Smołdzino lub w wersji piknikowej.
16:00 – przejazd pod Rowokół. Wejście na świętą górę Słowińców.
17:30 – przejazd do Ustki do Pensjonatu.
18:30 – zakwaterowanie, odpoczynek.
19:00 – obiadokolacja. Później (opcja) ognisko lub spacer nad morzem.
Dzień 2
8:00 – śniadanie, wykwaterowanie.
9:00 – przejście brzegiem morza w kierunku Orzechowa.
10:30 – przejście pętli Ścieżki Edukacyjnej “Wydma Orzechowska”.
13:00 – przejazd do Swołowa.
14:00 – obiad w “Gospodzie Swołowo”.
15:00 – zwiedzanie Zagrody Albrehta i Swołowa.
17:00 – wyjazd w drogę powrotną
21:00 – przyjazd do Szczecina, zakończenie imprezy

Dzień 1
Zbiórka uczestników imprezy w Szczecinie o godzinie 4:45. O godzinie 5:00 wyjazd w kierunku Słowińskiego Parku Narodowego, po drodze krótka przerwa na odpoczynek i posiłek we własnym zakresie. Ok godziny 10:00 przyjazd do Czołpina. Rozpoczęcie zwiedzania Słowińskiego Parku Narodowego. Ruchome wydmy, dochodzące do 40 m wysokości, przesuwające się z prędkością nawet do 10 m rocznie są unikatem w skali polskiego wybrzeża. Przejdziemy pętlę szlaku turystycznego, w czasie której zobaczymy: większość ekosystemów występujących na terenie Parku, “Polską Saharę”, dzikie plaże bałtyckie oraz zabytkową latarnię morską. Długość pętli około 8 km, czas przejścia ok. 5 h. Trasa jest romantyczna i piękna widokowo.

Po przejściu szlaku przejedziemy do Smołdzina, gdzie będziemy mogli zjeść obiad w “Gościńcu u Bernackich”, gdzie posmakować wyśmienitych potraw staropolskich oraz regionalnych, w tym doskonale przyrządzonych mięs, oryginalnych dań z dziczyzny, aromatycznych i bogatych zup czy ryby pieczonej w piecu konwekcyjnym. Kuchnia Gościńca słynie z ręcznie lepionych pierogów z różnym nadzieniem: od tradycyjnego mięsa, farszu ruskiego po bardziej wykwintne: szpinak z mozarellą i czosnkiem, sandacz z białym pieprzem czy czerwona soczewica z suszonymi pomidorami.

Po sutym posiłku czas spalić trochę kalorii. Krótki przejazd pod Rowokół i przed nami wejście na świętą górę Słowińców. Porośnięte lasem wzgórze Rowokół wznosi się na wysokość 114 m n.p.m. Z górą związane są liczne mity i legendy. O zatopionych dzwonach ze zniszczonej kaplicy na szczycie, o gorejących pieniądzach i skarbach legendarnych piratów Braci Witalijskich, którzy podobno mieli swoją siedzibę na Rowokole. Na szczycie wzgórza udostępniona jest wieża widokowa z pięknym widokiem na jeziora: Gardno i Łebsko, ruchome wydmy, Morze Bałtyckie oraz okoliczne wsie. Długość pętli około 2 km, czas przejścia ok. 1 h.

Na koniec dnia pojedziemy do Ustki, do miejsca zakwaterowania. Po zakwaterowaniu w pokojach i obiadokolacji będzie możliwość spaceru nad morzem lub (opcjonalnie) wspólnego ogniska.

Dzień 2
Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejdziemy się brzegiem morza w kierunku miejscowości Orzechowo. Po drodze zobaczymy wspaniałe klify. Długość trasy około 2,5 km, czas przejścia ok. 1,5 h. W Orzechowie będziemy mieli okazję wejść na Dostrzegalnię Przeciwpożarową o wysokości niemal 50 m. Zbudowana w 2007 r. betonowa konstrukcja swoim wyglądem przypomina latarnię morską. Po pokonaniu 240 stalowych stopni kręconych schodów, będziemy rozkoszować się nie lada widokami. Następnie podejdziemy do Ścieżki Dydaktycznej “Wydma Orzechowska”. Poprowadzona jest poprzez paraboliczną, częściowo utrwaloną wydmę oraz przez tereny położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Najbardziej charakterystyczne zjawiska i obiekty przyrodnicze omówione są na jedenastu tablicach tematycznych rozmieszczonych wzdłuż ścieżki. Ścieżka ma długość 2,8 km i można ją pokonać w około 1,5 h. W sąsiedztwie ścieżki znajduje się także “kącik” edukacji przyrodniczo-leśnej.

Po kilku godzinach spędzonych w przyrodzie czas pojechać do Swołowa, zwanego Stolicą “Krainy w Kratę”, czyli Europejskiej Wsi Dziedzictwa Kulturowego. Swołowo posiada unikalny zespół architektury wiejskiej, na który składają się okazałe zagrody bogatych chłopów pomorskich ulokowane po obu stronach starej, brukowanej drogi. We wsi znajduje się 150 obiektów szkieletowych i murowanych. Najstarsze z nich pochodzą z XVIII w. Na początek zjemy regionalny obiad w Gospodzie “Swołowo”, na terenie skansenu. W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, Zagrodzie Albrechta, zapoznamy się z historią i kulturą wiejską Pomorza oraz dawnymi rzemiosłami. Na zakończenie przespacerujemy się brukowaną owalnicą i poczujemy klimat XIX-wiecznej wsi pomorskiej.

Po bardzo aktywnym dniu ok. godziny 17.00 wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Szczecina ok. godziny 21:00. Zakończenie imprezy.

Cena obejmuje:
– przejazd komfortowym autokarem,
– 1 nocleg w obiekcie hotelarskim – pokoje 2, 3 os. z łazienkami;
– 1 śniadanie, 1 obiadokolacja;
– usługi pilota/ przewodnika;
– ubezpieczenie NNW;
– realizację programu zwiedzania.

Cena nie obejmuje:
– wyżywienia dodatkowego;
– kosztów realizacji programu (bilety wstępu, opłaty wejściowe, przewodnicy lokalni, opłaty lokalne). Orientacyjny koszt programu turystycznego: pakiet normalny – 31 PLN/os., pakiet ulgowy – ok.18 PLN/os. – koszt finalny uzależniony od indywidualnych ulg i zniżek;
– wydatków osobistych.

CENA:
od 315 PLN/osoba

 

Zapisz się