SANKTUARIUM MARYJNE W LICHENIU

Program zwiedzania:
07.00 – zbiórka uczestników w Szczecinie i wyjazd do Lichenia Starego
11.00 – przyjazd do Lichenia i zwiedzanie starej części Sanktuarium oraz lasu grąblińskiego
14.30-15.30 – przerwa na obiad
16.00- wyjazd w drogę powrotną
20.00- przyjazd do Szczecina. Zakończenie imprezy.

Zbiórka uczestników imprezy w Szczecinie ok. godziny 07.00 i wyjazd do Lichenia Starego. Przyjazd do Lichenia i spotkanie z przewodnikiem. Zwiedzanie starej części Sanktuarium (wersja kompleksowa około 2,5 – 3 godz.): grobowiec Tomasza Kłosowskiego, Mikołaja Sikatki, kaplica Krzyża św, ważniejsze kaplice i pomniki oraz kościół św. Doroty, który w latach 1858-2006 był głównym kościołem sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym. W tym okresie znajdował się w niej obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Kościół św. Doroty w Licheniu Starym został ufundowany przez rodzinę Kwileckich. W latach 2007-2008 przeprowadzono w niej remont. W jego trakcie zmieniono wystrój wnętrza. Przebudowano prezbiterium, kaplice boczne, wymieniono ołtarz główny, posadzki, oświetlenie.

Następnie zwiedzamy Bazylikę – największą świątynię w Polsce, znajdująca się na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Bazylika powstała w latach 1994 – 2004. Inicjatorem budowy był ks. Eugeniusz Makulski MIC. Świątynię zaprojektowała architekt Barbara Bielecka z Gdyni wraz z zespołem. Zbudowały ją firmy polskie z Budimexem S.A. na czele (generalny wykonawca robót budowlanych).

Również odwiedzamy Wizerunek Matki Bożej Licheńskiej, który znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki mniejszej w Licheniu Starym. Jest to olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Namalowany został w drugiej połowie XVIII w. nieznany z imienia i nazwiska artysta na cienkiej, modrzewiowej desce ukazał pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę. Maryja spogląda na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie. Głowa Jej okryta jest spływającą na ramiona złotą szatą, bogato zdobioną ornamentami roślinno-kwiatowymi, wysadzaną rozetami z ozdobnych kamieni. Brzegi szaty przyozdobione zostały symbolami Męki Pańskiej. Nad głową Maryi dwie postaci anielskie unoszą koronę. Cudowny Obraz w 1967 roku ukoronował papieską koroną Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

Kolejnym punktem zwiedzania jest las grąblińki. Las jest oddalony od Sanktuarium o 2 km. Dla osób, które przybywają do Lichenia pierwszy raz, Grąblin, jako miejsce objawień jest obowiązkowym przystankiem. Nie omijają go także ci, którzy Licheń już znają i ci, dla których Droga krzyżowa w Grąblinie jest stałym elementem pielgrzymki. Na kilku hektarach dawnej puszczy sosnowej znajdują się miejsca objawień Matki Bożej oraz połączone alejkami stacje Drogi krzyżowej. W 1850 r. doszło tu do pamiętnych objawień. Matka Boża ukazała się tu pasterzowi Mikołajowi Sikatce.

Również wybieramy się na punkt widokowy wieży bazyliki. Wieża ma 141,5 m. wysokości. Na szczycie wieży znajdują się dwa zamknięte, wentylowane tarasy widokowe. Pierwszy na wysokości 98m – czyli 27 piętrze, drugi zaś na wysokości 114 m – czyli 31 piętrze. Można się tam dostać windą – wjazd trwa około 40 sekund, lub wejść schodami – stopni jest 762.

Zwiedzanie zakończymy przy Licheńskim źródełku. Ono nie ma nic wspólnego z objawieniami Matki Bożej. Jednak są świadectwa konkretnych osób, które korzystając z wody ze źródełka, z wiarą powierzały się Bogu i doznały łaski uzdrowienia. Źródełko powstało z czysto praktycznego względu, aby można było z niego czerpać wodę pitną, ponieważ wcześniej był z tym problem. Ksiądz Eugeniusz Makulski wspomina, iż przed wybudowaniem studni ludzie przybywający do Lichenia, na przykład na odpust, korzystali z wody z jeziora. W upalne dni pielgrzymi myli się w jeziorze, a równocześnie nabierali wodę do picia.

Po zakończeniu zwiedzania przerwa na obiad. Czas wolny. Ok. godziny 16.00-17.00 wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Szczecina. ok. godziny 20.00. Zakończenie imprezy.

Cena obejmuje:
– przejazd komfortowym autokarem;
– usługi przewodnika/pilota;
– ubezpieczenie NNW;
– realizację programu zwiedzania

Cena nie obejmuje:
– wyżywienia;
– wydatków osobistych

CENA:
od 180 PLN/osoba

 

Zapisz się