ZAMEK GOLUBSKI

WYJAZD Z POZNANIA

Ramowy program zwiedzania:
07.00 – zbiórka uczestników w Poznaniu i wyjazd do Golubia-Dobrzynia
10.00 – przyjazd do Golubia-Dobrzynia
10.30-12.30 – zwiedzania Zamku
13.00-14.00 – przerwa na obiad
14.00-16.00 – zwiedzanie Golubia-Dobrzynia
16.00-17.00 – czas wolny
17.00 – wyjazd w drogę powrotną
20.00 – przyjazd do Poznania, zakończenie imprezy

Zbiórka uczestników imprezy w Poznaniu ok. godziny 07.00 i wyjazd do Golubia – Dobrzynia. Przyjazd do Golubia – Dobrzynia ok. godziny 10.00. Zwiedzanie Zamku zaczynamy na dziedzińcu, który otoczony jest przez drewniane krużganki na murowanych filarach, który łączy wszystkie skrzydła zamku na wysokości pierwszego piętra. Ponad korytarzami krużganków znajduje się piękny renesansowy sufit z reliktami. Tematyka obejmuje postaci z mitologii. Pośrodku dziedzińca dawniej znajdowała się głęboka studnia. Na murach również wykonane są piękne attyki i zdobione elewacje, które w XVII wieku prezentowały się jeszcze bardziej okazale. Z dziedzińca idziemy do zamkowych piwnic. Prowadzą tam kręte schody, tak zwane gęsie szyje. Kiedyś znajdowały się tutaj spiżarnie. W piwnicach widoczne są elementy stylu gotyckiego, w tym ceglaste mury, posadzki oraz sklepienia żebrowe. Zwiedzamy tu również loch głodowy. Z podziemi przenosimy się na partner zamku, gdzie znajduje się między innymi palenisko, które przenosi nas w czasy średniowieczne, kiedy to paleniska były najważniejszą częścią ogrzewania zamku. Do dziś na ścianach komnaty widoczne są ściany dymu od palącego się tu niegdyś ognia. Na parterze zamku znajdują się liczne pomieszczenia gospodarcze oraz sala tortur. Później wchodzimy na piętro za pomocą klatki schodowej z XVII wieku, zwanej końskimi schodami. Rycerze zakonni pokonywali je bowiem konno. Podążamy na piętro, gdzie w jednej w sal znajduje się Muzeum Etnograficzne z niezwykle interesującymi zbiorami. Spacerujemy krużgankami i zwiedzamy kapliczkę zamkową wraz z celą pokutniczą. Na piętrze znajdują się też sala szpitalna oraz refektarz w części wschodniej. Ciekawym punktem jest zwiedzanie kapitularza, przestronnej sali, która służyła jako miejsce spotkań zakonników.

Po zakończeniu zwiedzania zamku przerwa na obiad. Następnym punktem programu będzie spacer po tutejszym Starym Mieście z zachowanym dawnym układem urbanistycznym i zabytkowymi kamienicami. Podziwiając rynek w Golubiu-Dobrzyniu, łatwo zwrócić uwagę na kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Wyposażenie świątyni utrzymano w różnych stylach – gotyckim, barokowym i renesansowym. Ma ono bardzo dużą wartość historyczną, a efektowna wieża kościoła nawiązuje do dawnej militarnej potęgi grodu. Golub-Dobrzyń ma świetny punkt widokowy, który również zwiedzimy. Znajduje się on w wieży niegdysiejszego kościoła ewangelickiego, który oddano do użytku w 1909 roku. Budowla utrzymana w stylu neogotyckim nie spełnia dziś funkcji sakralnej – mieści się w niej szkoła podstawowa. Zaadaptowano dawną kościelną wieżę , która wznosi się na wysokość około 30 metrów. Rozpościera się z niej wspaniały widok na stare miasto w Golubiu-Dobrzyniu i oczywiście na całą panoramę miejscowości. Czas wolny. Ok. godziny 17.00 wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Poznania ok. godziny 20.00. Zakończenie imprezy.

Cena obejmuje:
-przejazd komfortowym autokarem;
-usługi pilota/przewodnika;
-ubezpieczenie NNW;
– realizację programu zwiedzania

Cena nie obejmuje:
– wyżywienia;
– biletów wstępu do Zamku (bilet normalny – 15 PLN/os., bilet ulgowy (studenci, emeryci) – 12 PLN/os., dzieci i młodzież do lat 16 – 7 PLN/os.);
– wydatków osobistych

CENA:
od 135 PLN/osoba

 

Zapisz się